História

Idea ponúknuť ľuďom festival, ktorý by sa zameriaval na ázijskú kultúru a špecificky na Japonsko a Kóreu, bola v hlave hlavného organizátora už niekoľko rokov. Priznajme si to – festivalov, ktoré by mali v programe japonskú programovú líniu, je ako šafránu a záujem každým rokom rastie. To, čo je k dispozícii, jednoducho nestačí. A kórejské kultúrne podujatia? Tých je ešte menej.

Nipponfest a Hangukon nadväzujú na naše minuloročné skúsenosti s organizovaním festivalu pre špecifickú skupinu nadšencov. Išlo o podujatie s názvom Otakon, ktoré sa konalo 19. a 20. novembra 2011 v Bratislavskej Petržalke v Dome kultúry Zrkadlový háj. Hlavnou myšlienkou sa ničím nelíšil od nového podujatia, je však pravda, že pre nás bol predovšetkým cennou generálkou.

V programe ste mohli nájsť nielen zaujímavé prednášky o skúsenostiach dvoch mladých slovenských cestovateliek s Japonskom, ale aj náhľad do histórie, mýtov, bojových umení a filmov ovplyvnených japonskou kultúrou. Malá módna prehliadka lolita štýlu doplnila obľúbené súťaže v spievaní či vytváraní kostýmov podľa existujúcich postavičiek – karaoke a cosplay. 

Mohli ste sa naučiť mahjong, otestovať svoju koordináciu pohybov v kinect-hrách alebo tradičnom DDR. Program bol pestrejší aj vďaka prispeniu Ázijského informačného centra, ktoré sídli v Bratislave. Okrem informácií o jazykových projektoch Vám vďaka workshopu skladania origami priblížil ďalší z aspektov Japonska.

Po otestovaní Laser game sa večer mohli návštevníci vyblázniť na parkete a privítať nedeľu s ďalšou dávkou programu.

A to všetko v bezpečí vďaka skupine dobrovoľníkov, ktorí dohliadali nielen na vstup, ale i na chod programu v jednotlivých miestnostiach. Informáciami o najzaujímavejších častiach Otakonu vás zásobovali naši moderátori.

Otakon sa niesol v komornom duchu, no čo mu chýbalo do veľkosti, to dobehol atmosférou a programom. Veríme, že ani Nipponfest, ani Hangukon návštevníkov nesklamú.

Naším cieľom je ľudí poučiť, zabaviť a hlavne ponúknuť im možnosť rozvíjať ich lásku k východnej kultúre. Otakon nám pomohol začať a za to sme mu vďační.