Prednáška o kaligrafii

Máme pre Vás chuťovky z nášho programu:

Prednáška a workshop o kaligrafii – Štefan Jakubáč a jeho manželka Seiko Ginšó

Kaligrafia, to je umenie krasopisu, ktorý má svoje zázemie aj vo výtvarnom umení, kde vytvorenie písaného znaku má prednosť pred jeho čitateľnosťou. Znaky vznikajú aj so značným podielom spontánnosti a improvizácie. Písané kaligrafické písmo bolo používané hlavne do nástupu kníhtlače, kedy sa presunulo do oblasti kancelárskej a umeleckej oblasti. 

Omnoho významnejšia je však japonská a čínska kaligrafia. V spojení so znakmi kandži poskytuje úplne iný vnem. Ide o rozšírené a obľúbené umenie. Kaligrafie sú často umiestňované na stenu ako výzdoba. V každom umení sa odráža umelcovo duševné rozpoloženie a tak je to aj pri kaligrafii. 

Seiko Ginšó (vlastným menom 川島誠子 – Seiko Kawashima – Jakubáčová), je v súčasnosti jedným z najpoprednejších japonských kaligrafov v Európe. Kaligrafiu začala študovať už ako desaťročná na ľudovej umeleckej škole. Neskôr pokračovala v štúdiu na umeleckej škole Miyagino, odbor kaligrafia, pod vedením profesorky Tomoko Šindó. V roku 1985 získala prvú cenu na výstave kaligrafie Art Galery Ueno v Tokyu. V roku 1987 promovala na umeleckej škole Miyagino a súčasne získala diplom učiteľa kaligrafie s právom používať meno Ginšó. 

V rokoch 1994 – 95 študovala na Yonsei University, Seoul, na katedre jazykov odbor kórejský jazyk a kultúra, kde promovala v decembri 1995. Od roku 2000 žije na Slovensku s manželom Štefanom a synom Leonardom. Od roku 2006 externe príležitostne prednáša kaligrafiu na Univerzite Komenského v Bratislave a prevádzkuje vlastný salón v Bratislave.

Sme poctení, že Vám i tento rok môžeme sprostredkovať skúsenosť písmomaľby pod vedením tejto úctyhodnej profesionálky. Nenechajte si ju újsť.

Váš organizačný tím